The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:59 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: LSW118 - 2000w/8ohm - Liniar Subbass Wave Guide
MesajScris: Lun Mai 24, 2010 7:44 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
LSW118 Liniar Subbass Wave Guide

Un proiect derivat din cunoscutul PWH ( planar wave horn ), dezvoltat timp de 10 ani. Am ajuns la această configuraţie după multe teste şi încercări.

Poate fi folosit şi singur, dar cele mai bune rezultate sunt date de stacarea verticală, în grupe de câte două bucăţi. Cu 8 bucăţi pe o parte 4 stackuri duble, unul peste celălalt, se poate asigura subbasul pentru un concert de 5000 - 8000 de persoane, sau chiar mai multe, fără ca cineva să se plângă că ar mai trebui joase.

Dacă sonorizăm un club, ori o terasă cu discotecă în aer liber, pentru ringul principal, 4 grupe de câte două bucăţi, sunt suficiente. Fac presiune suficientă pentru a deranja vecinii pe o rază de 500m, iar noapte se va propaga la distanţe de 1km ( în linie dreaptă ).

Fie că discutăm de sunet pentru club, fie că avem de sonorizat în aer liber, acest proiect împacă aproape toate gusturile. Oferă atât presiune acustică cât şi suficientă extensie în partea de joase, mai ales dacă este folosit cu setările DSP-ului recomandate în chenar.

Sunt împăcate şi dorinţa de sunet percutant, scurt şi incisiv, tipic loviturii de tobă mare, cât şi acel bass plin, gras, atât de dorit de cei care pun muzică electronică.

Evident, setările nu sunt bătute în cuie, mai pot fi modificate, dar dacă incinta se pune jos, aşa sună cel mai bine. La Low Shelf se mai poate umbla şi seta după gust. Totuşi, eu nu recomand mai mult de +6dB. Peste acest gain va trebui să se reducă puterea aplicată, în mod corespunzător. Chiar şi +6dB este cam prea mult, dar dacă nu intră distrosiuni, merge foarte ok. Atenţie, vorbim despre rezistenţă în timp, nu despre faptul că ţine în probel şi la +12dB.

Pentru un grup de peste 4 boxe, recomand LowShelf la F=52Hz la + 3,5dB. Aceasta este setarea pentru concerte în aer liber.

Acest subbass nu este unul mic, destinat sonorizărilor tip mobile DJ, ori mici spectacole. Mă rog, depinde şi de DJ. Ştiu unii care s-ar duce cu 4 bucăţi la ei, by default.
Cotele exterioare sunt : 100cm x 65 x 75cm ( cu puferele de cauciuc incluse în cote ). Amprenta la sol pentru două boxe este de 1m adâncime pe 1,5m lăţime.

Proiectul nu este pentru începători. poate fi făcut, nu este vorbă, dar dacă nu este bine îmbinat şi ramforsat, vor apare zgomote parazite greu de "ignorat".

Incinta este acordată sub 40Hz. Acest lucru face ca difuzorul să funcţioneze chiar la marginea limitei de siguranţă. Recomand folosirea unui limiter bun .

Imagine


Ultima oară modificat de Dan Nita aka DNA pe Mar Mai 25, 2010 1:36 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 24, 2010 7:49 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Poate face cineva o schiţă în 3D ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 24, 2010 9:50 pm 
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 24, 2010 11:57 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Dec 03, 2006 12:46 am
Mesaje: 818
Localitate: Baia Mare/Cluj
Aici inca un print cu mai multe detalii.Intarituriile acelea le-am pus de 50 mm latime pentru a fi mai usor de taiat.

Imagine

_________________
Pump up the volume :D


Ultima oară modificat de Foca_Dacian pe Mar Mai 25, 2010 9:28 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 25, 2010 12:50 am 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Portul are 580 mm.

Se pune exact la mijlocul panoului pe care sta difuzorul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 05, 2010 10:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 03, 2007 8:24 pm
Mesaje: 890
Localitate: Bistrita
Ce diferente exista intre acest model si planarul de 900 mm?
Nu diferente de design bineinteles ca alea le vad si eu :lol:
DNA, daca ne poti spune ca ai facut teste presupun si le cunosti pe amandoua.

_________________
Imagine

www.md-events.tk

***Scarface***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 06, 2010 11:35 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 06, 2010 11:29 am
Mesaje: 2
hi all, im new here, i speak just a little english, so i hope you understand me. I have a question, does RCF L18P400 works in this box? if not, whitch RCF 18" driver can do it? i have a problem in my country to get P Audio drivers, so can get just RCF or B&C...

Thanx ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iun 06, 2010 6:47 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 28, 2009 5:47 am
Mesaje: 87
JuliO scrie:
hi all, im new here, i speak just a little english, so i hope you understand me. I have a question, does RCF L18P400 works in this box? if not, whitch RCF 18" driver can do it? i have a problem in my country to get P Audio drivers, so can get just RCF or B&C...

Thanx ;)


works very well :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 07, 2010 3:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 06, 2010 11:29 am
Mesaje: 2
ExtremeSpl scrie:
JuliO scrie:
hi all, im new here, i speak just a little english, so i hope you understand me. I have a question, does RCF L18P400 works in this box? if not, whitch RCF 18" driver can do it? i have a problem in my country to get P Audio drivers, so can get just RCF or B&C...

Thanx ;)


works very well :wink:


So i don't need to do any changes in dimensions? and what is diferent this box from this? :
http://www.forumpoweraudio.ro/viewtopic.php?t=58


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iun 10, 2010 11:51 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Ian 03, 2010 11:47 pm
Mesaje: 138
Localitate: Bucuresti
scarface scrie:
Ce diferente exista intre acest model si planarul de 900 mm?
Nu diferente de design bineinteles ca alea le vad si eu :lol:
DNA, daca ne poti spune ca ai facut teste presupun si le cunosti pe amandoua.


so? este vreo diferenta?

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=hCYd8aptpd0

http://www.youtube.com/watch?v=Jx-8IwtJOGI&NR=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LSW118 - 2000w/8ohm - Liniar Subbass Wave Guide
MesajScris: Joi Apr 18, 2013 11:57 am 
Acum o saptamana am avut ocazia sa ascult 4 bucati la un eveniment viewtopic.php?f=38&t=18275 si vreau sa scriu cateva cuvinte .
Amplificarea a fost Proline 3000 iar procesarea facuta de DCX2496 cu urmatoarele setari HPF la 45 hz BT de 48 db ( asta a cerut proprietarul basilor , sincer eu i-as fi taiat la 40 cu o panta mai mica ) Low Shelf de 12 db la 58 hz cu plus 4 db iar LPF la 80 hz cu BT de 24 db . Chiar si cu HPF la 45 hz cu panta asa mare basii tot coborau bine si sunau asa de tare incat la pupitru eu nu vedeam bine scrisul de pe laptop .

Pe langa basii astia mai aveam 2 basi EV pe 18 ( cei cu fata inclinata ) care desi probabil pentru evenimente gen nunti, botezuri sunt de ajuns , in cazul nostru in sala ala mare pusi departe de pereti nu sunau mai deloc. Sunt sigur ca la cat de mare era sala cu basreflex nu faceai mare lucru decat daca aveai multe subwoofere .
Cand am dat drumul la planari s-a umplut sala , in spatele scenei vibra podeaua violent , in fata basilor te daramau iar la distanta din cauza cladirii nu mai suna asa bine ( problema care s-a rezolvat cu umplerea salii de oameni ).

Singurul dezavantaj pe care il vad este ca e foarte directional , adica in fata ultimului subwoofer dintr-o laterala se auzea tare, la doi pasi in laterala inca se auzea dar cu o diferenta mare de spl . La fel in fata basilor in picioare sunetul era foarte puternic, dar in momentul in care te lasai pe vine te spulberau. Dezavantarul asta insa poate deveni avantaj in zone unde trebuie deranjat doar publicul din fata .

Ca dimensiuni intradevar este mare , dar pentru ce este facut si ce stie sa faca merita . Adica doar nu o sa le faci pentru majorate nu ? :lol: In 2 persoane cu roti pe spatele subwooferului nu sunt probleme decat daca trebuiesc carate pe niste scari multe unde devin incomode ( si nici greutatea nu te ajuta aici ) .


Ca si concluzie , desi nu ma pot lauda ca am ascultat multi basi, planarii astia suna si bine si tare , proprietarul mai vrea inca 4 bucati sa faca si eu deabia astept urmatorul evenimente unde o sa ducem 8 planari . :twisted:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: LSW118 - 2000w/8ohm - Liniar Subbass Wave Guide
MesajScris: Dum Dec 22, 2013 9:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Ian 08, 2011 2:22 pm
Mesaje: 19
Localitate: slatina
SALUT DIF MAG 1881 ISI FACE TREABA BINE CU O ASTFEL DE INCINTA?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LSW118 - 2000w/8ohm - Liniar Subbass Wave Guide
MesajScris: Lun Dec 23, 2013 1:01 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Acest tip de incinta este destul de tolerant cu o gama larga de difuzoare de 18"

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LSW118 - 2000w/8ohm - Liniar Subbass Wave Guide
MesajScris: Sâm Oct 22, 2022 1:49 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iul 22, 2018 2:57 pm
Mesaje: 60
Mircea Bartic scrie:
Acest tip de incinta este destul de tolerant cu o gama larga de difuzoare de 18"


Bună, Beyma 18G50 ar întâmpina probleme în această incintă ???

Mulțumesc anticipat

_________________
https://youtube.com/channel/UCcsgfX6NbUxWtizF4aXcxAQ


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LSW118 - 2000w/8ohm - Liniar Subbass Wave Guide
MesajScris: Mar Oct 25, 2022 9:05 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Iul 18, 2018 11:42 am
Mesaje: 163
Localitate: Tulcea
Dani Simi_G scrie:
Mircea Bartic scrie:
Acest tip de incinta este destul de tolerant cu o gama larga de difuzoare de 18"


Bună, Beyma 18G50 ar întâmpina probleme în această incintă ???

Mulțumesc anticipat

Am construit acum 3 ani LSW118 cu acel model de beyma.. merge intr un club si la ora actuala, atacat de ecler XP11000


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România