The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:10 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Crown CTS 3000 2x1500W in clasa I reparatie si testare
MesajScris: Lun Oct 08, 2018 11:28 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Mi-a venit acest Crown CTS3000 la reparat, pe un canal finalii pur si simplu EXPLODATI, un scurt intre carcasa si una dintre bobinele LP+.

Am schimbat toate semiconductoarele si o parte din rezistentele SMD de pe placile de comanda "buffere tottem pole amplificatoare de curent", schimbat finalii, si tot ce a mai trebuit, modificat cu o folie din fibra de sticla sa nu mai faca scurt alta data, si testat.

Amplificatorul este cotat in malualul sau la 2x1500W/4R si 2x1200W/8R, adica 79Vrms/4R si 98Vrms/8R.

Dupa reparatie si recalibrare conform manual service+ "skill-ul meu", la filmari a rezultat ceva spectaculos in 4R cit si in 8R.

Un amplificator pe care eu l-as folosi exclusiv pe bass partea de subwoofere, mai ales ca are damping factor mare.


Poze:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Filmare 4R:

https://www.youtube.com/watch?v=ejXSdbv4NKA&feature=youtu.be


Filmare 8R:

https://www.youtube.com/watch?v=VDERbxKgNIc&feature=youtu.be

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Crown CTS 3000 2x1500W in clasa I reparatie si testare
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 12:13 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
misto jucaria

surprinzatoare rezultatele pentru un crown d`asta de serie noua... care cumva s-ar fi asteptat sa fie mai slabut pentru ca.. din cauza de marketing bla bla bla

2 curiozitati:
1. este posibil ca inainte de reparatie / upgrade sa fi fost capabil de aceleasi performante?

2. mi se pare mie sau turatia ventilatoarelor scade cand amplificatorul este in blana? (ceva caderi de tensiune?)


PS: ce-o patit rezistentele tale de wattaj? nu li s-a deschis parasuta? le stiam... mai ok :mrgreen: :mrgreen:

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crown CTS 3000 2x1500W in clasa I reparatie si testare
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 1:46 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Spre sfarsitul vietii, Crown si-a dat seama ca a pierdut mult vanzand chestii cu performante slabe si a reinceput sa creasca nivelul. Din pacate a fost prea tarziu si au intrat in faliment. Crown nu mai exista in acest moment. Firma a fost inchisa. :roll:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Crown CTS 3000 2x1500W in clasa I reparatie si testare
MesajScris: Dum Noi 11, 2018 3:15 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Am testat un canal (cel care mai era functional) inainte de reparatie, 87-91Vac pe aceeasi rezistenta de sarcina si in maxim 10 sec limitare la puterea declarata de fabrica, mentinuta cam 1 minut continuu, fara limitari, dupa care usor limitare termica.

Crown CTS este o serie destul veche, nu este nimic nou acolo.
O clasa I, clasica BCA (ballanced current amplifier), dezvoltata si (din punctul meu de vedere downgradata) din seria K series sau CE4000.

Spun asta deoarece s-au complicat inutil cu partea de amplificatoare de curent buffere tottem pole pentru comanda mos-fet finale.

Mult mai ok comanda la K series chiar daca initial (pentru vremurile alea) parea mai intortocheata.

Si din asta (cred, nu sint sigur) au dezvoltat seriile I-tech la care singurul lucru care ma face sa scot palaria este SURSA DE ALIMENTARE, nu misca UN VOLT intre idle si max load, boxe si etaje finale sa ai sa ii dai in gusa sursei. :mrgreen:

Si da, la amp asta sursa fiind nestabilizata, in forta scade turatia la ventilatoare un pic.
Un amp pe care l-as folosi pentru bass, monitorizare DJ cu urechi de tabla, cu cite 3 hornuri pe canal, sa il ajute la digestie si eliminarea dopurilor de ceara din urechi. :twisted:

Amplificatorul a cedat din cauza ca una dintre bobinele de la iesire a atins de tabla carcasei in timpul functionarii (se vede in una din poze), dind la masa prin un set de tranzistori finali, cei +162Vcc de pe un rail, +/- 162Vcc alimentare in gol.

Altfel nu cred ca murea.

Am rezolvat si asta in stil Leco, folie din fibra de sticla imbracata in tesa texturat.
Nu mai are moarte.

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România