The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:38 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 9:51 am 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Salutare! Stateam eu si ma gandeam (si nu mi-a spart capul idea :lol: ) ca avand cativa oameni cu super-experienta in amplificatoare pe aici, ar fi frumos (daca nu indicat) daca s-ar realiza un top pe clase al amplificatoarelor, sa zicem uzuale. Consider ca cei care sunt in cautare de un amp nou sau second vor folosi topul (facut sticky daca se poate) ca sa-si faca o idee. Poate vor exista polemici, dar sunt sigur ca cei cativa care intr-adevar viseaza seriile astea, cel putin Mircea si Leco si DNA (scuze pentru cei pe care nu i-am mentionat) cred ca pot cadea acord la 10-15 serii de amplif-uri.

Topul ar putea fi facut in genul newegg or something:

Tier 1 - High - (Amp-uri de top cu pret foarte ridicat si fiabilitate pe masura)Crown Macrotech, LabGruppen Fp, Dynacord H, EV Tg , QSC PL, L-Acoustics LA,
Tier 2 - Mid-high - (Amp-uri foarte bune, pret ridicat, performante foarte bune) Ev Cp, Dynacord LX, QSC CX, Turbosound T, Lab Gruppen C
Tier 3 - Mid - (Amp-uri bune, pret mediu, durata lunga de viata)Ev seria Q, Dynacord CL, Crown seria Xti, Phonic seria XP, QSC Rmx, Yamaha P,
Tier 4 - Low-mid - (Produse sub medie, pret destul de mic, calitate sub medie si calitate a sunetului slaba) Behringer I-nuke, Phonic Max (seria veche) , Dynacord SL,
Tier 5 - Low - (Produse nerecomandate pentru sonorizari profesionale de putere si calitate foarte scazuta a sunetului) Petarde, chinezarii ieftine, sunt prea multe etc.

Ce am pus eu este pur EXEMPLU si am omis multe din cele pe care le-am testat in regim live sau inregistrat de-a lungul anilor de zile. Nu stiu cata legatura are cu realiatea exemplul meu, pentru ca nu sunt expert si se bazeaza pe experienta mea, mult mai limitata decat a celor cativa "initiati" de pe forum.

Va rog sa va abtineti de la comm-uri de genul "eu am facut o nunta cu amp-ul X de 200 euro (nou) si e super. Si nu din rautate ci din utilitate. Exista un motiv pentru care cele de top costa in zona cu 4-5 cifre euro, desi intr-adevar nu sunt toate justificate. Faceti statistici pe baza experientelor adunate in ani de zile cu mai multe serii de amp-uri daca vreti sa fiti utili.

Sper sa iasa ceva UTIL si lipsit de polemici pt. toata lumea :wink:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 11:49 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Pai...nu stiu cati s-ar putea da cu parerea.din ce cauza?? Nu stiu cati au avut ocazia sa testeze 10 amplificatoare , sa nu spun mai multe.
de exemplu...in urma carui fapt recomand amplificatoare dynacord H? L-am comparat cu ce? In ce conditii?
majoritate vor spune ca boss-ul amplificatoarelor este Crown macro tech 5000vz.de unde au afltat? Cu majoritatea cu care am discutat...mi-au spus acest lucru.
deci nu stiu cati ar fi in masura sa recomande sau sa faca un top al amplificatoarelor.Dar daca se poate...ar fi ok.eu am testat cam 12 modele.daca e cineva interesat...voi detalia

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 12:26 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu stiu daca un asemenea clasament este posibil.

Problema apare din cauza ca fiecare are favoritul lui. Vor aparea incepatori care nu au pus mana pe nimic mai bun decat un behringer si vor sustine ca este cel mai bun amplificator.

Eu am un astfel de clasament in minte, dar reprezinta strict parerea mea.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 1:21 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Eu as dezvolta criteriile alea de clasificare pe baze pur tehnice , dar in afara de mine nu cunosc pe nimeni care sa poata participa la discutie :) , asa ca lista doritorilor ramane deschisa .
Crown-ul ala ( 5000 / 5002 ) era in TOP 10 in anii 1985 - 1995 , in prezent este muci .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 1:35 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Cu voi trei, Domnilor, cred ca este un inceput, eu chiar vreau sa va stiu parerile, mai lipseste si DNA si avem baza topului deja 8)

Am specificat mai sus ca de postat sa posteze cei care au ceva experienta...si aici intervine bunul simt. Daca sunt macar 10 serii cunoscute din clase diferite testate, eu zic ca se poate face o parere.

Uite avem deja o parere pe care o intuiam, Macrotech-ul vechi este in Tier 1 si nu cel nou :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Mie Mar 18, 2015 10:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
cred ca este foarte mare problema cu conditiile de testare.Dar ...daca ar fi sa ofer un clasament alamplificatoarelor care mi-au trecut prin mana...
-pecker sound din seria xt sau ps.sunt unul si acelasi amplificator ,doat ca xt are un dsp pe el.
-crown ce2000 ( am avut si crown ce1000 dar a fost slab ca putere.cred ca suna cam la fel,la aceeasi putere
-Electro voice q44.un amplificator foarte bun,care daca nu deranjeaza puterea destul de mica...are un sunet foarte placut
-rcf hc 3200...dinamica buna,simti ca se sparg cutiile
-peecker sound ht550, suna foarte bine dar puterea este micuta.
-peecker sound pas2200
-phonic xp3000 suna bine si pe sateliti si pe basi DAR pe partea de inalte parca nu mai are ce au cele enumerate mai sus
-dynacord pm1000-2 (daca sunt acceptate si power-mixere)
-dynacord pm1000-3
-behringer ep2500 ( amplificatorul saracului.eu il recoamnd celor car nu au bani de aruncat pe scule nervoase.Din 7 bucati ...nu m-a dezamagit niciunul)
-ponic xp5000...Cel mai nervos amplificator care l-am testat.pe basi...e criminal.pe sateliti.....RAMANE PE BASI ;-)



-T-amp.cel mai interesant a fost D3400, apoi am avut 2400,1050..si nu mai stiu cate modele.Toate pe olinie.proaste ,seci, si tot ce vreti voi.

Am mai testat cateva modele dar nu le mai insir..pentru a nu se considera anti-reclama.
Aceasta ar fi o ordine ,dupa parerea mea,a amplificatoarelor testate de mine,pe boxele mele,in conditiile mele.Nu as vrea sa intru in polemici,conflicte sau alte rahaturi.
Daca credeti ca este ok,poate ramane ce am scris.Daca nu...se poate sterge.
REPET ...este strict parerea mea,fara a tine cont de clasele sau de finalii amplificatoarelor.
Va salut si ...LA MAI MARE

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 11:11 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Feb 16, 2010 6:09 pm
Mesaje: 786
Localitate: otelu rosu
Am uitat sa precizez ca am facut un "clasament" cu amplificatoarele care mi-au trecut prin mana, care le-am testat si care costa cel mult 1500 de euro...noi in magazin.in afara de mixerele dynacord care depasesc putin acest prag.

_________________
0747186474


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 2:01 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Ok, avem cateva pareri pentru inceput si pe high-class si mid-class (ca si pret).

Victor, zi-mi te rog cu MC2 asta, e facut de Turbosound daca ai pus in paranteza? Am auzit cateva sisteme Funktion One, mai mult in state ce-i drept, care foloseau amp-urile astea . Si din cate stiu, Funktion au amp-urile lor.

Lucian, nu-i nevoie de explicatii cu "de ce consider seria X cea mai buna", tocmai pentru a evita cat mai mult polemicile. Eu ma gandeam ca dam o parere si atat si vedem ce serii se regasesc in mai multe clasamente ale userilor :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 2:10 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
MC2 este o firma de sine statatoare care a construit amplificatoare si pentru Turbosound si Funktion One

Acum Funktion One foloseste FFA pe partea de amplificare.

Turbosound va folosi in curand Behringer la amplificare in ritmul in care merge :(((

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 2:36 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Ok, case closed cu MC2 :)), got it

Mircea, sa stii ca asteptam si parerile tale cu topul. Daca tot il ai in cap, share it man :evil:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 2:48 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
High End - Touring

Powersoft seria K (excelent raport pret/putere/greutate/eficienta/valoare revanzare)
Ecler seria DT (un amplificator execeptional de bun dar foarte putin cunoscut ceea ce inseamna ca se poate cumpara la un pret mai mult decat convenabil.)
LAB Gruppen seria FP si PLM (usoare, putere, calitate)
EV seria TG
QSC PL9


High End - Instalatii fixe sau semi mobile

Ecler Seria DPA - Grele dar fiabile si calitate exceptional de buna
EV seria P (ex P3000)
Powersoft seria M

Middle Class - Instalatii fixe sau semi mobile

Ecler seria XPA
Phonic seria XP (cel mai bun raport pret / putere/ fiabilitate)

Voi mai adauga pe masura ce imi aduc aminte.

O mentiune:
Din clasificarea mea lipseste Crown Macrotech dintr-un motiv foarte bine intemeiat.

Aceste amplificatoare au fost scoase din productie de mai mult de 15 ani ceea ce inseamna ca nici unul dintre cele existente in acest moment nu mai poate fi considerat fiabil. Toate unitatiile au trecut de durata de viata a condensatorilor utilizati in interior , ceea ce inseamna ca pot ceda in orice moment. Au fost bune la vremea lor dar acum nu mai pot fi utilizate in siguranta.
NU Recomand sa mai achizitionati un astfel de amplificator indiferent de cat de mult sunt recomandate de vanzatori sau cunoscuti.


O lista de marci si amplificatoare de care sa va feriti:

T-amp - toate modelele (sunt chinezarii ieftine de calitate destul de proasta. de asta sunt ieftine)
Crown seria XTI - foarte slabe, calitatea constructiei mediocra, puterile sunt numai minciuni.
Phonic Seria MAX - Au simplificat seria MAX veche atat de mult incat amplificatorul nu mai este performant. Pacat pentru ca erau pe un drum bun...
Dynacord Seria SL - Nu sunt altceva decat amplificatoare Chinezesti cu brandul Electrovoice - calitatea este destul de proasta, puterile nu sunt reale.
Ev seria Q noua - aceleasi amplificatoare ca si seria SL de la Dynacord (vezi mai sus)
QSA - porcarii chinezesti
Awaline - Porcarii chinezesti
LEXON - porcarii chinezesti
Behringer - Minciuni gogonate impachetate frumos. Nefiabile, puteri mincinoase, etc etc. In special feriti-va de seria iNuke.
b.lue Tech - Toate modelele nu sunt altceva decat porcarii chinezesti
Peavey - toate modelele noi sunt stifturi
... va mai urma

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 3:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Ok! Finally! Multumim :) Deci, sa inteleg ca mergi pe idea de a baga in top numai amplificatoarele care sunt prezente azi pe piata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 3:17 pm 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
cele care s-au fabricat in ultimii 10 ani

degeaba bun antichitati pentru ca majoritatea sunt terminate sau urmeaza sa fie gata de ele.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Joi Mar 19, 2015 4:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Vin Dec 09, 2005 8:28 am
Mesaje: 50
Ok, buna observatia. Next? un alt "batran" cu pareri? :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Top amplificatoare pe clase
MesajScris: Vin Mar 20, 2015 8:06 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
MC2 este nec plus ultra ... singurul amplificator de foarte mare putere in clasa AB+G .
Imediat sub el , se poate accepta doar TD-ul de la Labgruppen si Clasa H de la Camco , cu mentiunea expresa ca este un clasament exclusivist destinat doar pentru puristii audio , care nu accepta compromisuri sub nicio forma .
Pentru clasa touring , Mircea a evidentiat deja cateva marci si modele de amplificatoare consacrate .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România