The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:54 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iul 13, 2009 8:52 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Eu ma refeream mai mult la unele comentarii ale unor useri care nici nu am pus mana pe unele drivere si spun vrute si nevrute :roll:


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 09, 2009 7:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 09, 2009 6:47 pm
Mesaje: 5
Localitate: Deva
Buna seara,sunt si eu nou pe aici :)...acesta fiind primul meu post, as dori sa stiu daca ati putea aduce (si la ce pret) recone-kit pt un astfel de driver. M-ar interesa in special varianta in 16 ohmi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 09, 2009 8:18 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Bine ai venit

Da, se poate aduce kit de reparatie, dar varianta pe 16Ohmi nu este uzuala , deci va dura mai mult

de curiozitate, care este motivul pentru care doresti pe 16 ohmi?

unii fac greseala sa considere ca driverele pe 16 ohmi sunt mai rezistente decat cele pe 8


din pct meu de vedere, sansele ca o bobina de 16 ohmi sa se strapunga din cauza tensiunii foarte mari sunt mai mari la bobine de impedanta inalta, pentru ca se merge cu tensiuni mari.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 09, 2009 9:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 09, 2009 6:47 pm
Mesaje: 5
Localitate: Deva
Am intrebat de varianta in 16 ohmi deoarece detin 4 drivere Mach DR-CD 2020 in 16 ohmi,identice cu 3305Ti (pe cutia lor chiar apare numele de D3300Ti :roll: )...le-am desfacut de curiozitate si sunt identice cu Selenium din toate punctele de vedere;iar in cazul in care doamne-fereste s-ar intrerupe vreunul sa ramana toate la aceeasi impedanta.

Multumesc mult pentru raspunsul rapid :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selenium D3305Ti
MesajScris: Joi Feb 24, 2011 9:38 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mai 09, 2009 9:48 pm
Mesaje: 876
Localitate: Giurgiu
Miercea, spune-mi si mie in comparatie cu d220ti acest driver daca urca cel putin la fel ?
As vrea sa il combin cu kappa 15 lf.

_________________
Muzica e-o carte de vizită, îți poartă eticheta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selenium D3305Ti
MesajScris: Joi Feb 24, 2011 9:50 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
nu urca chiar atat de mult ca si d220Ti insa tot urca mai mult decat un driver obisnuit de 2"

Oricum diferenta de presiune intre cele doua este foarte mare, ca si cea de dimenisune de altfel..

merge bine cu acel kappa PRO si poti si sa il tai foarte jos (1200-1300Hz) in felul asta vei avea dispersie controlata in mare parte de hornul de medii si inalte iar boxa nu va suferi de fenomenul de beaming.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selenium D3305Ti
MesajScris: Joi Feb 24, 2011 10:57 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Gheorghe-Matei Topciov scrie:
Ehh....eu nu as zice evoluare ci mai bine zis "mulare" dupa cerintele pietei...este o mare diferenta.


E adevarat ce spui insa deja se observa tendintele. Tare ma tem ca voi numara pe degete persoanele capabile sa faca diferente dintre un driver care urca pana la 18 Khz si unul care urca pana la 20 Khz.

Am intalnit sistem de sunet high, care costa ceva banuti si au specificat:40 hz-18Khz, si crede-ma ca suna superb.

E o chestie de marketing si totodata un moft neargumentat tehnic complet, ca de altfel si combinatia 15" + 2". In opinia, oricat ar fi de tare un difuzor de 12" sau 15" mai mult de un driver de 1.5" nu ii trebuie(WN-D63 ca exemplu) altfel atenuarea unui WN-D72 e prea mare si nu se justifica achizitia. Daca pui 2x15" e alta poveste, profiti din plin de performanta lui.

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selenium D3305Ti
MesajScris: Joi Feb 24, 2011 11:22 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
un raspuns liniar pana la 17KHz este arhisuficient pentru aplicatiile PRO

am sa fac la un moment dat o masuratoare la distanta marita progresiv intre plot-uri sa vedeti ce atenuare puternica apare pe partea de inalta frecventa din cauza amortizarii aerului.

Driverele mari nu se folosesc neaparat pentru capabilitatea de SPL ci pentru capacitatea de a cobora fara probleme foarte jos

uite un exemplu concret:
Imagine

asta este raspunsul in frecventa pe axa (stanga) si polar (dreapta)

daca ne uitam pe grafic , viata e roz, totul e liniar si frumos pana la 3000 de Hz...

Ei, bine , in realitate nu e chiar asa simplu. Daca ne uitam in graficele polare din dreapta observam ca pana la 1250 de Hz difuzorul radiaza sub un unghi destul de larg pe orizontata , dar cum urcam mai sus in frecventa traba se impute si apar niste lobi in raspuns.

In viata reala asta se manifesta astfel:
daca asculti in fata boxei , pe axa acesteia, sunetul este complet, ai bass ai medii si ai inalte
daca te departezi de aza si asculti de la 30-40 de grade fata de axa dispare zona de medii si apare un bass aparent mai puternic.

Asta e efectul acelor lobi ce apar peste 1250 de Hz in cazul de mai sus.

Fenomenele astea se manifesta la absolut orice difuzor indiferent de model sau marca si sunt controlate de dimensiunile fizice ale conului.

Aici intervine un driver de format mare.

Punand un driver cu iesire de 2" capabil sa preia spectrul de la 1250 de Hz in sus, nu mai punem wooferul sa lucreze in zona de peste 1250 de Hz unde devine directional si face lobi

Raspunsul de la 1250 Hz in sus fiind preluat de driver , este controlat de hornul la care este acesta atasat.

postez mai jos un plot al unui horn impreuna cu un driver din seria 4 de la Selenium
Imagine

dupa cum vedeti ploturile polare arata infinit mai bine in zona de medii decat ale wooferului.

Rezultatul este o boxa care se va auzi corect indiferent ca o ascultam chiar din fata sau din laterale.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selenium D3305Ti
MesajScris: Vin Feb 25, 2011 5:58 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 21, 2009 6:20 pm
Mesaje: 962
Localitate: Praga / San Jose
Foarte adevarat ce spui, insa depinde mult si de aplicatie. De exemplu pentru o petrecere privata, nunta de ce nu, ai un ring de dans, pe care eu consider ca il poti acoperi bine daca aranjezi si boxele corespunzator. In plus cei de la mese pot discuta. Dar, eu ma refeream in principal si sa iau ca exemplu(pentru ca l-am ascultat) WN-D72, la faptul ca intr-o combinatie 15" + 2"(pur opinia mea), driverul e atenuat mult. Eu persoanal as pune WN-D72 in combinatii 2x15", 2x12" sau 2x10" cel putin pe mine asa m-a impresionat, si filtrat activ :). Evident la fel cred ca e si pentru D3305Ti. Repet este pur opinia mea.

_________________
User fubu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Selenium D3305Ti
MesajScris: Vin Feb 25, 2011 6:31 pm 
Conectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
Orice boxa este un compromis in final.

Din punct de vedere al bugetului este destul de greu de justificat un driver performant de 2" impreuna cu un woofer de 15" insa tehnic vorbind este solutia corecta.

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mar Apr 12, 2011 5:07 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Oct 21, 2006 6:26 pm
Mesaje: 1990
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
visaton scrie:
nexus3 scrie:
Nu cred ca sunt useri care aud atat de bine pe forumul nostru...

Cred ca te inseli aici. Tu auzi frecventele de la televizoare, alea super ascutite de te innebunesc de cap? Ei bine eu le aud foarte clar si ma indigneaza de mor, si sunt peste 20khz + in studiouri se folosesc pentru redare boxe hifi care au niste tweetere care sunt capabile sa atinga si 40khz, asta nu inseamna ca urechea mai receptioneaza freq alea, dar le cam simte creieru. Aceste exemple le spun din propria experienta.


Visaton, frecventa de linii la Tv este de 15625Hz, de aia te "innnnebunesc de cap".

La peste 20Khz, stai linistit ca urechea umana,nu mai "aude".

_________________
Repar Amplificatoare Profesionale De Putere: viewforum.php?f=64 Vind surse SMPS pentru amplificatoare: viewtopic.php?f=19&t=16990


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România