The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:35 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Lun Oct 08, 2012 2:26 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Silviu Ivan scrie:
daca tot se vorbeste despre puteri sau pdf-uri gresite .....


De la un timp observ că apar greșeli cu grămada prin datele tehnice mai pe la toate firmele.
Un exemplu la un difuzor de 950 Euro bucata. nu e vorba despre ceva ieftineaua, ci despre ceva scump.
Răspunsul este obținut într-o incintă acustică bass reflex.

Dacă ar fi să iei drept bun ce îți prezintă în grafic .....
:mrgreen:

Fişiere ataşate:
Capture.JPG
Capture.JPG [ 178.32 KiB | Vizualizat de 11872 ori ]



Credeam că numai ai mei sunt chiori :lol:

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mar Oct 23, 2012 7:46 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Dan Nita aka DNA scrie:
Silviu Ivan scrie:
daca tot se vorbeste despre puteri sau pdf-uri gresite .....

De la un timp observ că apar greșeli cu grămada prin datele tehnice mai pe la toate firmele.


O fi de la radiațiile cosmice ..... :mrgreen:

EVX155 are bobină de 4 țoli.
Așa scrie și în descrierea difuzorului:

The EVX-155 woofer provides unprecedented power capacity, linearity and excursion, made possible by the HeatWick™ total-thermalengineering
design. ..... bla bla bla ..... Also, the 100mm (4-in.) diameter voice coil is longer than conventional medium efficiency woofers to give additional power handling and virtually eliminate dynamic-range power compression.

Din același document, studiind datele tehnice, să mori și nu alta:
Voice-Coil Diameter: ............................................... 63.5 mm (2.5 in.)

Of of măi măi ....
Ce ți-e și cu fabricanții ăștia de difuzoare ...
Îi doare în polă de data shit ....


PS pentru necredincioși:
http://www.electrovoice.com/sitefiles/d ... VX-155.pdf

Ei .... ar spune CDS ....ce te legi bă de o eroare umană, se mai întâmplă ....
Zău, apoi dacă eroarea fu umană, de acord, mai ia una de la nașu' .

Și EVX-180 e tot cu bobina de 2,5” ?
Așa scrie la data șit-ul de pe site-ul producătorului de ani buni de zile. Cine suntem noi să contrazicem ce scriu ăia?

*utui copy/paste și lenea ....

Eu tot mă întreb și nimeni nu-mi răspunde chestia asta.
Oare o fi cineva care să verifice datele tehnice scrise prin cataloage?

Pentru conformitate:
http://www.electrovoice.com/sitefiles/d ... VX-180.pdf


PS2.
la următoarele licitații, bag la caietul de sarcini parametrul numit diametrul bobinei difuzorului.
Sa mai comenteze vreunul :twisted: și-l ard instant cu data șit ....
Du-te bei cu diful ăla de medii de aici bei ...

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 1:10 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Stima si scuze daca se considera ca ma bag aiurea...va luati aici de o greseala facuta de EV...si P-Audio a gresit in DATA "SHIT" cand a fost vorba de SD 18 EL...dar nu asta e relevant...De cand se stie Electro-Voice-ul nu a avut bobine mai mari de 2,5 inch si nu a sarit de 400 Watti RMS in afara de difuzorul EVX 180 B care are 600...acum vin eu cu o intrebare ca vad ca toti aruncati cu rahat intr-o firma cu mult peste cele aflate in discutie aici (vorbesc de difuzoarele OLD SCHOOL EV...cele noi gen EV15SF si cele din Tour x etc stiu ca sunt de proasta calitate...nu contest dar nici chiar asa de jos incat le faceti voi sa para)...revin...intrebarea mea RETORICA este : CHIAR CREDETI CA ELECTROVOICE O FIRMA CEL PUTIN MARE NU PUTEA SA DEZVOLTE BOBINE MAI MARI DE 2,5 INCH DACA CONSIDERAU CA E BINE...MAI ALES CA "SA FIE LA NIVEL CU RESTU FIRMELOR" ????????????????????????
Credeti ca nu puteau si ei sa faca difuzoare de mii de wati RMS sau AES ???
Sa fim seriosi si sa ne vedem de treburile noastre ...sa vanda fiecare marfa lui fara sa arunce cu rahat(consider ca e mai demn asa).....Electrovoice-u nu a aruncat cu rahat in nimeni...de ce?...nu se coboara atat de jos...am si RCF....si Electrovoice...si P-audio si JBL Selenium si Mag...tin la fiecare dintre ele si respect firmele si cred ca in felul lor toate sunt bune...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 1:56 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 07, 2006 12:52 pm
Mesaje: 1484
Localitate: Timis Country
Andrei, ce s-a scos la vedere erau doar parametrii mincinosi....si dupa cum vezi, e o minciuna mare de tot, nu ceva tolerant 30%(cum e AES vs. RMS)
In mod sigur nu e profesionalism ci o abureala comerciala, care sa amageasca cei nestiutori...

_________________
|Dr007|


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Mie Oct 09, 2013 2:03 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Da Gyuri...corect....dar cum am scris...si p-audio si nu numai au facut greseli in data sheet-uri...stiu....nu se face dar asta este....dar alta era discutia...intr-un fel as vrea sa nu mai existe pompari...minciuni si aruncari cu rahat...nu e frumos si nici corect...cine vrea p-audio cumpara p-audio.....de asemenea si cu restul firmelor...repet....detin repere si de la P-Audio.....EV...RCF...MAG etc si imi plac fiecare...nu sunt contra vreuneia din firme...sunt contra aruncarii cu rahat..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Sâm Oct 12, 2013 10:19 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Discuția este inutilă, atât timp cât Electrovoice nu mai fabrică difuzoare de ani buni de zile.

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Sâm Oct 12, 2013 10:28 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 30, 2005 12:35 pm
Mesaje: 1819
Localitate: Tr.Severin
Putinelu Andrei scrie:
..intrebarea mea RETORICA este : CHIAR CREDETI CA ELECTROVOICE O FIRMA CEL PUTIN MARE NU PUTEA SA DEZVOLTE BOBINE MAI MARI DE 2,5 INCH DACA CONSIDERAU CA E BINE...MAI ALES CA "SA FIE LA NIVEL CU RESTU FIRMELOR" ????????????????????????


Electrovoice a fost o firmă relativ mică în domeniul fabricării de difuzoare.
Au produs o gamă extrem de limitată de difuzoare, pe un model de șasiu. Dpdv cantitativ, producția lor a fost redusă, pentru că ei produceau doar pentru consumul lor.

Din ceea ce am discutat cu fostul șef al cercetării de la EV, cu care am avut plăcerea să mă întâlnesc anul acesta în Thailanda și care colaborează cu Paudio în clipa de față pe niște proiecte mari, ei nu au fost foarte interesați de piața componentelor. De aceea nici designul ori finisarea difurilor EV nu au fost strălucite. Interesul lor a fost să-și vândă boxele, nu difuzoarele.

În ceea ce privește concurența, nu cred că există așa ceva din parte nimănui, atât timp cât EV este istorie în doemeniul fabricării de difuzoare. Dacă se păstrează actualul trend, în câțiva ani EV va face cel mai probabil concurență firmei Behringer.

Eu nu pricep o chestie.
De ce fanii EV și RCF sunt atât de talibani?
B&C este un producător mai serios și mai titrat decât acestea.
Cu toatea acestea, nu rețin să fi avut vreodată parte de discuții contradictorii cu vreun fan B&C. Nici nu rețin să fi văzut vreun fan B&C. M-am întâlnit doar cu oameni normali, care apreciau această marcă prin prisma unor considerente de ordin tehnic.
Nimic sentimental, doar pur pragmatism.

În schimb, la EV și la RCF parcă s-au strâns fanii Elvis Presley.
Să nu zici ceva rău despre ”The King” că e nasoale.

Prieteni, ce-i cu voi?
Sunteți acționari la Bosch Telecomunication ori la RCF?
De ce vă pasă de onoare lor?
Dacă eu văd un șit făcut de italieni, sau un șit făcut de americani, pot să o spun, nu?
Este opinia mea.

Uite, eu nu am o părere bună despre difurile EV.
Sincer, în afară de EVM-15L, mi se par banale, cu mult sub competiție.
Așa a fost dintotdeauna.
Au fost cu mult sub B&C, Beyma, Celestion, Fane, RCF, Ciare și mulți alții.
Acum eu ce să fac dacă am această opinie? Să nu o spun pentru că rănesc sentimentele fanilor?
Iar dacă o fac, înseamnă că am vreun scop ascuns?
Ce scop ascuns aș avea?

De fapt, dacă mă gândesc bine, EVM-15L nu a avut niciodată 103dB măsurați la un watt, așa cum ani de zile citeam pe datele tehnice. A avut un vârf pe la 103dB car făcea difuzorul să țipe tare pe medii în combinație cu un tweeter. poate intra la capitolul ”mânârii”. Evident că da. Un tip care știe să citească datele tehnice nu se lasă aburit, dar majoritatea judecă după parametrii maximali. Este ok? Eu zic că nu. Însă poți să spui unui fan EV o chestie ca asta? Evident că nu. Se va supăra.

Am avut o discuție, mai demult, cu un domn.
Toate bune și frumoase, până când am spus că mie nu-mi place modelul cutare de la EV.
Mi-a spus că mai bine o înjuram pe nevastă-sa.

Așadar, revin cu întrebarea:
Câștigați ceva dacă țineți partea vreunei firme anume?
De ce o faceți?

_________________
Pot fi contactat telefonic in cazul ca nu raspund la mesaje: 0742/070.470.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Oct 13, 2013 10:26 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Pai ..e firma americana , si de aia . Majoritatea cred ca suprematia americana e valabila si in produse finite , nu doar in zona militara .
De , sechelele comunismului , implementate pe zeci de ani , spalarea creierelor , analfabetismul tehnic si / sau interese materiale .
Parca vad ca cineva care sustine o anumita firma are la vanzare ( la pret de specula :) ) produsele acelei firme , poleita cu KK si cuvinte frumoase ...
Sau...acel cineva este o victima a marketingului de mare valoare ( !!! ) si nu ii vine sa creda cat e de fraier ...din lipsa de informare corecta .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Oct 13, 2013 11:34 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 26, 2011 8:47 pm
Mesaje: 217
Localitate: Lugoj
Nu sunt fanul number 1 al firmei EV...dupa cum am spus am o simpatie pentru mai multe firme....asa ca daca nu s-a inteles despre ce e vorba oricum....I rest my case...cu stima si o zi buna in continuare...de ce sa avem polemici despre niste lucruri care nici nu merita.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Oct 13, 2013 5:32 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Putinelu Andrei scrie:
asa ca daca nu s-a inteles despre ce e vorba oricum....I rest my case...cu stima si o zi buna in continuare...de ce sa avem polemici despre niste lucruri care nici nu merita.....

Cu stima si o zi buna in continuare si tie :) .

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Oct 13, 2013 8:06 pm 
Eu ma declar fan B&C :!: :mrgreen:
La ora actuala b&c sunt printre cei mai buni producatori de difuzoare.


(Original Equipment Manufacturers). In this market, B&C Speakers provides loudspeakers for major professional audio system producers like Bose, Yamaha, Martin Audio, Nexo, D&B Audiotechnic, QSC Audio, L-Acoustics, Yorkville, Turbosound, and many more.

Pentru cine nu stie! :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Oct 13, 2013 9:27 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 04, 2010 3:36 pm
Mesaje: 2679
Localitate: Bucuresti Romania
Ai uitat sa pui pe lista tocmai Dynacord :) !!!

_________________
Excelența face diferența

High
Performance Un produs unicat de o calitate deosebita si construit din pasiune
Audio


Leonardo Fibonacci : F(n) = F(n–1) + F(n–2)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Dum Oct 13, 2013 10:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Mar 28, 2009 10:15 pm
Mesaje: 518
Localitate: Bucuresti
Fan,simpatie,dragoste pentru niste fiare si niste lemne? Cand va reveniti? Sunt doar niste utilaje de produs bani si uneori placere ,in cazul audiofililor. Unele sunt mai bune altele mai proaste dar tot niste scule cu care produci ceva sunt si vor fi.
De multe ori ma lasa rece ce firma scrie pe scule, ma intereseaza daca pot obtine ce vreau in locul si timpul respectiv. Abea atunci incepe selectia .In rest sa fie pace ca O.R.L.-ul e subiectiv tare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Lun Oct 14, 2013 8:40 am 
P Victor scrie:
Ai uitat sa pui pe lista tocmai Dynacord :) !!!

Din cate stiu dynacord folosesc 18 sound!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Manareli si smecherii practicate in domeniul difuzoarelo
MesajScris: Lun Oct 14, 2013 10:17 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19817
Localitate: La sediu
sunt si cateva modele OEM produse de 18 Sound

Exista pe forum un tabel cu modelele de difuzoare folosite in boxele EV/Dynacord.
Este foarte interesant de studiat acea lista. Multi o sa ramana socati :twisted:

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 78 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România