The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:56 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 21, 2011 9:31 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Nu stiu ce sa zic dar, eu nu asi zice chiar mediocru, am ascultat si motu si cred ca esti prea radical.
Adica motu si rme sunt de nota 10 restu sunt de nota 1... nu este chiar asa.
In plus diferenta de pret este mai mare decat diferenta de calitate dupa parerea mea.
Repet, nu zic ca nu sunt bune, dar sa transformi asta intr-o comparatie alb/negru nu cred ca esti realist, adica pentru tine ca e un Creative sau un M-audio e tot aia dupa cum te exprimi.
E opinia ta, dar am dreptul sa o zic si eu pe a mea, si nu numai de M-audio...
Atat am avut de spus, cred ca esti prea radical.

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 21, 2011 2:38 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Ionut eu imi aleg cuvintele cu grija. Am spus mediocru. Asta inseamna nota 5 cu indulgenta. Motu si RME sint cel mult de nota 7. 10 nu exista. Iar pentru 9 trebuie sa platesti niste bani care nu prea se justifica. Cam asta e in lumea convertoarelor ADDA.
Diferentele exista si sint sesizabile pentru cine e de meserie. Doar nu iti imaginezi ca studiourile sint in stare sa plateasca si 10.000 $ pe canal ca sa se afle in treaba. Sau altfel spus uita-te la SACD, DVD-A, DSD, MKA, etc. Crezi ca degeaba au zeci de mii de inregistrari pe piata? Crezi ca la 96KHz sau 192KHz se termina HIFI-ul? Exista oameni (foarte multi) inclusiv in Romania care platesc multe mii de euro ca sa asculte acasa ceva ce CD-ul nu le poate oferii. Exista oameni care nu suporta sa asculte CD-ul pentru ca se aude prost. Si nu din snobism. Intreaba un accordor de exemplu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 21, 2011 3:07 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
Cum vrei... eu am fost la concerte, spectacole, unde se auze mai prost decat placa mea M-Audio...
In fine, ce vroiam sa sugerez, este ca pentru aplicatia sa, domnul Loredan Covaci, e posibil sa fie mai mult decat multumit cu ceva sub Motu sau RME.
Ma inclin in fata omanenilor cu urechi de lilieci si le urez auditie placuta, pe difuzoare dinamice... :D
Stiu ca sinteza de sunet e alta cand lucrezi un proiect la 192KHz fata de 48 sau 96, dar asta cand faci totul in digital...
Cand mixezi live material de la instrumente reale sau voce, nu cu microfoane de studio foarte bune, pe difuzoare de PA si echipamente care nu reflecta acel raspuns care il gasesti in studiourile alea mari si casele acelor oameni...
Eu am raspund omului la aplicatia sa... si chiar daca ar veni cu sistemul perfect, daca spatiul nu e tratat corespunzator, iar iesim pe minus.

Toate cele bune ! :D

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 21, 2011 5:03 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 26, 2009 5:55 pm
Mesaje: 32
Localitate: Ghimbav, Brasov
Multumesc pentru toate raspunsurile.

Referitor la buget, un mixer analog+o procesare finala buna te ajung undeva la aprox 1000 euro. Cam tot atata face si afacerea cu MOTU.

Varianta RME am luat-o in calcul DOAR pentru ca nu imi place sa blochez niste bani in ceva inferior, chiar daca asta inseamna un efort foarte mare financiar.

Referitor la varianta cu desktop, mi-e putin peste mana, eu nu fac doar sonorizare ci chiar cant, deci mixajul e a doua operatiune pe care trebuie s-o fac in paralel. Laptopul e mult mai ergonomic, dorind sa-l folosesc doar ca interfata grafica pentru mixaj, evitand latentele. De aceea cred ca e pertinenta observatia cu midi controller-ul.

Mare pacat ca 896mk3 nu are midi I/O, deci nu stiu cum as putea folosi un midi controler. Ar fi scula ideala pentru mine ca pret/numar intrari microfon, adica 1000 euro, dar nu am idee cum se poate folosi aici Bheringer BCF2000

Altfel, cred ca as fi mai castigat ca raport calitate/pret cu pachetul 828mk3 Hybrid + Motu 8 pre (1300 euro). In aceasta combinatie as avea 10 intrari de microfon, toate cu preamp. ok.

Sau daca aveti o alta combinatie...

Si inca ceva. Nu am inteles exact ideea referitoare la folosirea doar a convertoarelor dar nu si a preamplificatoarelor de pe extensia Bheringer. Nu conteaza si preamplificatoarele?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Lun Feb 21, 2011 5:36 pm 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
BCF2000 se conecteaza midi pe cablu usb, nu necesita midi in/out pe interfata audio.
Majoritatea controllerelor de azi se conecteaza usb.
Adica doar convertoarele, adica doar line in... Domnul Octavian, afirmand ca preamplificatoarele de mic nu sunt foarte bune, sunt asa si asa... dupa cum zice. Eu nu am verificat asta.

Ciudat cum preamplificatoarele acelea de microfon Behringer sunt asa si asa iar M-audio este mediocra... :roll:

A inceput sa se practice si la noi foarte mult chestia aia cu banii inapoi in nushtiu cate zile...
Nu ar strica sa luati ce va e necesar, verificati si ce nu va place trimiteti inapoi si cautati alte solutii.
E drept ca pierdeti o mica suna de bani pe transport, dar nu toata investitia in cazul inapoierii produsului.

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Mar Feb 22, 2011 8:50 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Loredan
Citat:
mixer analog+o procesare finala buna te ajung undeva la aprox 1000 euro.
Nu stiu ce poti face in banii astia in analogic. Sincer eu vorbesc de o calitate ceva mai sus. In general am comparat doar cu Midas pe analogic cind e vorba de mixer, mai precis cu cea mai ieftina scula a lor care costa 3.000 euro / 16 canale. Daca vorbim de procesare, FX, e o gluma. In analogic, echivalentul procesarii pe care o folosesc eu probabil ca ar fi peste 7.000 euro
896mk3 nu are midi direct. Asa ca nu poti folosi scula fara computer. Adica sa legi interfata la controllerul BCF direct. Pe anumite scule se poate totusi. Pe 828mk3 se poate. Si in principiu poti folosi interfata blind fara computer, doar cu softul ei. Dealtfel acelasi lucru il poti face doar cu interfata pur si simplu fara BCF, fara computer. '' All mixing and effects parameters are adjustable using the front panel backlit LCD.'' In mod normal BCF-ul se leaga la computer pe USB.
Citat:
Laptopul e mult mai ergonomic, dorind sa-l folosesc doar ca interfata grafica pentru mixaj, evitand latentele.
Nu stiu daca ai inteles ca orice trecere prin Firewire adauga minim 2 ms dus si 2 ms intors. Solutia PCI nu are asa ceva. Si nu uita ca oricum - Firewire sau PCI - in computer mai adaugi minim 1 ms latenta. In general la Firewire nu poti sa scazi sub 5,5 - 6 ms latenta totala - dus, intors, si procesarea din computer .
Mi-ai dat un buget de criza. Nu prea am cum sa te ajut pentru ca numai pretul laptopului e jumatate din buget. Deasemenea nu inteleg ce vrei cu Motu Pre care costa in jur de 550 euro in europa. E adevarat ca e solutia ideala pentru completat numarul de canale necesar, dar ai banii? Da, solutia 828+Pre e corecta.
Sau poti sa incerci cu 2 PRE si atat. Ai 16 intrari de microfon. Nu ai destule iesiri, e adevarat, si nu ai procesarea de pe interfata. Dar s-ar putea sa nu-ti convina procesarea de pe interfata, repet e chestie de gust. Iar pentru iesiri poti sa folosesti un ADA8000 (pe PRE poti sa legi 2 ADAT-uri). Si ai 8 iesiri separate pe ADA8000 + cate 2 pe PRE. De exemplu.
Cred a cea mai corecta varianta pentru tine e un 828mk3 + PRE (sau ADA8000) + BCF2000 fara computer. Asa poti sa te misti usor si ai la dispozitie tot ce ai nevoie. Din cind in cind iti trebuie un laptop ca sa mai umbli la setarile softului interfetei, dar nu tot timpul. Cu 2 PRE-uri ai nevoie de computer tot timpul.
Nu mai cauta variante la MOTU/RME daca iti poti permite varianta asta. Iti spun eu ca am cautat si in zona de pret nu e nimic altceva ca sa sune corect, cu numarul de intrari corect, stabil, zdravan. RME fireface 400 e aproape acelasi lucru cu 828mk3 mai putin softul de procesare. Nu ai decat un mixer chior. Deci nu-l poti folosi fara computer.

Ionut
ADA8000 este de fapt o scula Alesis pe care Behringer au preluat-o acum 10 ani. Este folosita in mediu profesional pe scena (live) la un nivel incredibil. Si nu la noi in tara. Behringer fac scule proaste si scule bune ca toata lumea. Habar n-am de preamplificatoarele de pe ADA8000 dar convertoarele lor daca sint folosite cu ceas extern suna bine. Nu ma intereseaza concertele unde se aude mai prost decat M-audio. Ma intereseaza doar concertele unde se aude bine sau extraordinar si cind faci inventarul nu-ti vine sa crezi cu ce scule ieftine s-a obtinut acel sunet. Asta ma intereseaza. Pe de alta parte nu-i inteleg deloc pe cei care vor sa obtina un sunet ''bestial'' din placa de sunet a placii de baza, cea care costa ceva gen 30 de centi.
In alta ordine de idei orice mixing in digital are probleme enorme cind adaugi un numar mare de canale. Nu vreau sa intru in detalii tehnice (le gasesti de exemplu la Avid pe site - adica fostul Digidesign - detinatorii marcii M-audio- cauta dithering multiple bus beyond 48 bits) dar inca e foarte greu sa mixezi bus-urile in digital. De aia in toate studiourile medii, mari si foarte mari se mixeaza bus-urile analogic.

Ai atins chiar un subiect dureros
Citat:
Cand mixezi live material de la instrumente reale sau voce, nu cu microfoane de studio foarte bune, pe difuzoare de PA
Culmea e ca aici se aude cel mai bine diferenta intre convertoare bune si cele de nota 5. Daca incerci diferenta intre 16biti si 24biti pe voci live o sa fi uimit. Diferenta intre 48 si 96 e minora sau insesizabila fata de 16/24.

Dar hai sa va spun cu alte cuvinte ca sa evitam confuziile. M-audio foloseste niste convertoare ne-muzicale. E atat de simplu de fapt. Diferenta se simte pentru oricine (chiar urechi de tabla daca are) in momentul in care asculta 2 ore o trupa mixata prin M-audio, apoi in alta zi aceiasi trupa mixata prin altceva. Asta e tot. Senzatia pe M-audio va fi ca trupa cinta prost, ca le lipseste ceva, ca nu au stralucire, ca vocalistul are voce dar nu se potriveste cu trupa, etc. Loredan, sper ca intelegi la ce ma refer. Nu e ca diferenta intre amplificatoare solid-state si cele pe tuburi, nici chiar asa, dar ceva in genul acela, bineinteles mai subtil.
Pentru mine e simplu sa-ti arat cum se intimpla. Iata o firma americana care modifica parti esentiale din MOTU ca sa-l faca sa sune si mai bine http://www.blacklionaudio.com/content.php?p=10 Dupa cum observi ei schimba clock-ul (esential pt orice convertor) si partea analogica din interfata. Iar clienti lor sint asa incantati de rezultat incat compara MOTU cu Rosetta care costa de 3,5 ori mai mult (pe canal). Aceiasi firma modifica interfetele Digidesign care sint varianta profesionala a lui M-audio. Si la fel sunetul se schimba radical in bine. Modificarile majore la o interfeta Digidesign costa in unele cazuri mai mult decat interfata dar o transforma in altceva. Sper din tot sufletul sa dau idei mai multora de pe acest forum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Mie Feb 23, 2011 5:11 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 26, 2009 5:55 pm
Mesaje: 32
Localitate: Ghimbav, Brasov
Pai sa sintetizam, pentru solutia mea, in special pentru evenimente live.

1. Laptop am, PC nu Mac, trebuie sa instalez un OS modificat.

2. Pentru interfete cea mai corecta varianta este 828mk3+8pre. Motivul principal pentru alegerea lui 8pre in locul ADA8000 este solutia de backup pe care o ofera 8pre. In cazul in care 828 cade ramai cu 8pre si iti faci treaba intr-un fel sau altul, sau invers, ma pot descurca si cu 2 microfoane. Dar nu fara interfata. Am eu un fix cu backup-ul. Si amplificatorul pe lampi pe care il construiesc acum este dupa schema dual block a lui Marshall el34 100/100, care functioneaza ca 2 amplificatoare mono total separate.

In configuratia asta leg BCF2000 prin midi la 828mk3, iar pre8 la 828mk3 prin ADAT. E corect? Functioneaza inclusiv partea de FX doar prin BCF fara laptop.

3. Pasul urmator e sa leg laptopul la interfata (firewire sau usb, merge si pe usb la 828mk3 hybrid) DOAR pentru vizualizare grafica (in opinia mea). Gresesc aici? Teoretic nu ar trebui sa am latente, deoarece nu folosesc laptopul pentru procesare, ci doar pentru vizualizare mixer. (aici e dilema mea)

4. "doi, zece, proba", deci merge :?

Investitia ar fi pe la 1300 euro. Mi-ar place sa investesc mai mult pentru o calitate mai buna, dar nu prea sunt "cantari" ca sa scoti banii. Asta ar fi solutia de compromis, solutie care iti ofera totusi o flexibilitate de upgrade in viitor. Cu un mixer analog de 500 euro si o procesare finala de alti 500 nu prea mai poti face upgrade nici in numar de canale, nici in plugin-uri etc.

Apropo Octavian, doar ca sa ne bucuram si noi, care e solutia de FX pe care o folosesti? Sau de ce nu, solutia completa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Mie Feb 23, 2011 10:46 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Apr 19, 2010 3:57 pm
Mesaje: 33
Citat:
Pentru interfete cea mai corecta varianta este 828mk3+8pre. Motivul principal pentru alegerea lui 8pre in locul ADA8000 este solutia de backup pe care o ofera 8pre. In cazul in care 828 cade ramai cu 8pre si iti faci treaba intr-un fel sau altul, sau invers, ma pot descurca si cu 2 microfoane. Dar nu fara interfata. Am eu un fix cu backup-ul.
O mica corectie. 8pre nu functioneaza independent. Deci daca iti cade interfata trebuie sa folosesti computerul pentru mix si procesare. Nu e chiar backup.
Citat:
In configuratia asta leg BCF2000 prin midi la 828mk3, iar pre8 la 828mk3 prin ADAT. E corect? Functioneaza inclusiv partea de FX doar prin BCF fara laptop.
Corect
Citat:
Pasul urmator e sa leg laptopul la interfata (firewire sau usb, merge si pe usb la 828mk3 hybrid) DOAR pentru vizualizare grafica (in opinia mea).
Corect
Citat:
Teoretic nu ar trebui sa am latente, deoarece nu folosesc laptopul pentru procesare, ci doar pentru vizualizare mixer.
Corect, nici o latenta. (Ma rog latentele convertoarelor ceva gen 400 us - insesizabil)
Citat:
ca sa ne bucuram si noi, care e solutia de FX pe care o folosesti? Sau de ce nu, solutia completa?

Solutia completa e expusa in articolul original.
Motu 828+ ADA8000+BCF+Laptop+XP modificat+Reaper+plugins = 12 headseturi + 3 instrumente live. Microfoanele au propiile preamplificatoare pe emitatoare deci folosesc doar intrari linie.
Plugins-urile mele sint o combinatie legata de faptul ca mixez foarte multe voci. Cor + mai multe voci solist. Nu-ti foloseste la nimic lantul meu de FX. Dar ce iti garantez e ca o sa-ti pierzi luni de zile daca incepi sa sapi in lumea plugins-urilor. Reaper-ul vine cu citeva aproape bune. Ce sfat iti dau e sa eviti Waves. Toata lumea o sa-ti spuna ce buni sint. Uita, nu sint pentru live. Reaperul pe linga multe altele iti spune exact ce intirziere (in samples) introduce fiecare plugin.
Pentru ce cred ca ai tu nevoie te rog sa verifici urmatoarele:
Nomad Factory
URS
Lawo
Flux
IK Multimedia
FabFilter Volcano
LiquidSonic
LexRoom


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Joi Feb 24, 2011 11:23 am 
Neconectat
Ultramoderator
Ultramoderator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 10:31 pm
Mesaje: 1144
Localitate: Constanta
octavian scrie:
Ai atins chiar un subiect dureros
Citat:
Cand mixezi live material de la instrumente reale sau voce, nu cu microfoane de studio foarte bune, pe difuzoare de PA
Culmea e ca aici se aude cel mai bine diferenta intre convertoare bune si cele de nota 5. Daca incerci diferenta intre 16biti si 24biti pe voci live o sa fi uimit. Diferenta intre 48 si 96 e minora sau insesizabila fata de 16/24.


Nici prin cap nu mi-a trecut 16 biti sau placa de sunet onboard... Doamne fereste... :lol:
In rest ramane cum am stabilit... :roll: :lol:

Numai bine !

_________________
MIXCLOUD - SOUNDCLOUD - FACEBOOK


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mixerless - Mixatul cu laptop si o intefata audio
MesajScris: Joi Feb 24, 2011 11:16 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Apr 26, 2009 5:55 pm
Mesaje: 32
Localitate: Ghimbav, Brasov
Multumesc mult, Octavian.

Acum incep sa sedimentez toate informatiile, sa fac calcule, scheme si sa fac rost de bani.
Ramane problema cu 8pre ca backup. Voi face o configuratie cu Reaper doar pentru 8pre, ceva simplu, doar pentru a duce la bun sfarsit evenimentul, in caz de nevoie, normal.

Va trebui sa mai citesc cate ceva despre rate de samplere, nu am prins inca ideea. O sa caut ceva materiale in romana, daca nu si in engleza. Daca ma poti indruma cu ceva linkuri aici, as aprecia gestul.

Va fi mult de lucru, e un taram nou pentru mine, dar imi plac provocarile. Si e bine sa sti ca ai pe cineva aproape in caz de nevoie.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 100 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România