The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 1:10 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Vin Feb 19, 2016 8:05 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Salut!

Va prezint sistemul meu pentru sonorizari, momentan nu am prins evenimente, dar nici nu am cautat, astept sa se mai incalzeasca putin afara si sa mai cumpar cate ceva.

Boxe: 2 FR cu ew 1505+comp44

Mixer: Behringer UB1832FX-PRO

Amplificare: AMP cu module Leco v1 de la Albu Gabriel (2x300-350w/8ohmi)si un kenwood ka 5040r pentru back-up

Cabluri:
2x10 m cablu homemade cu Neutrik nl2fx + Cordial cls225

Cablu Cordial 2xjack 6.5mm la jack 3.5mm

Cablu Cordial 2xrca la jack 3.5mm

Cablu Cordial 2xrca la 2xxlr

Adaptor de la rca la jack 6.3mm.


Am cateva idei de upgrade, am nevoie neaparata de un microfon si apoi cred ca o sa vand boxele si o sa cumpar unele mai mici sau tot FR, dar mult mai "fortoase" si sa se auda si bine, daca nu o sa cumpar un bass sau doi si un amplificator pentru ei.

Nu stiu daca se merita sa mai vopsesc boxele sau sa le vand asa. In incinte nu am vatelina sau material fonoabsorbant, cat de mult o sa schimbe acest material sunetul?

Astept pareri, sfaturi si critici!

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Sâm Feb 20, 2016 9:29 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
schimba boxele in prima faza. nu te poti prezenta la o sonorizare cu palulul melaminat doar la un gratar sau prin curte. intr-un local nu te poti prezenta asa ca a2a oara numai intri cu boxele acolo. cauta 2 incinte vopsite frumos si daca ai bani pui si niste difuri mai de calitate.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Sâm Feb 20, 2016 9:53 am 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Pai momentan am in plan sa merg la "chefuri" sau zile onomastice acasa la sarbatorit, nu la restauran. Am zis sa le vand si sa caut ceva cat de cat decent (Eminence, P.Audio,Selenium,Beyma,B&C,Mag sau RCF)

Nu stiu cat o sa iau pe boxe, eu vreau sa le vand complete si sa iau ceva SH mai bun.

Cam cu cat as putea sa vand aceste boxe?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 3:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Am si eu nevoie de cateva recomandari:

1.Am nevoie de un microfon, nu am un buget foarte mare sa zicem un 200-250 ron ("tras de par")

2. O sa am o sonorizare de Sf. Constantin (prima), imi puteti oferii cateva sfaturi de inceput?

3. Ce imi trebuie sa fac boxele mai "aratoase", trebuie sa le dau cu smirghel ca sa le iau din melamina, apoi sa le umplu gaurile unde am bagat negresele cu kit (dar intrebarea e ce kit), cum rotunjesc muchiile si cu ce vopsea sa le dau (nu foarte scumpa ca bugetul e o problema)

4. Cum credeti ca o sa ma descurc cu boxele la un eveniment in exterior la maxim 20 de persoane?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 5:53 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
iesi mai ieftin sa le mochetezi. eu muchiile le iau cu o raspa de genul asta http://www.directindustry.com/prod/bahc ... 57965.html si apoi smirghel un pic ca sa nu se taie mocheta. lipirea sa o faci cu prenadez de la stiky. cred ca o sa te descurci pt 20 de persoane.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mie Mar 23, 2016 6:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Ok, nu sunt inca decis, mi se pare mai greu de mochetat decat de vopsit.

Citat:
1.Am nevoie de un microfon, nu am un buget foarte mare sa zicem un 200-250 ron ("tras de par")

2. O sa am o sonorizare de Sf. Constantin (prima), imi puteti oferii cateva sfaturi de inceput?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 12:28 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Cred ca intr-o saptamana o sa ma apuc sa vopsesc boxele, de ce chit am nevoie (de lemn?) si ca vopsea pot folosi ceva mai ieftin, tuffcab e cam scumpa pentru ce boxe am.

Mai am o mica dilema, vreau sa fac un upgrade pe partea de sunet si sunt intre a vinde boxele si sa-mi cumpar ceva mult mai calitativ SH sau momentan sa fac 2 subwooferi.

2 FR sanatoase or sa faca fata fara bass la evenimente mici (sa fiu sincer nu am vazut decat de foarte putine ori lautari sau "DJ de tara" cu subwoofer, marea majoritate au t.box 502a


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 3:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
eu am folosit kit auto . muncesti degeaba si tot nu o sa iti placa. eu am boxele din mdf si am chituit si slefuit 1 saptamana dupa amiaza cand ajungeam de la munca. aveam praf si in fund . am folosit tuffcab si tot nu au iesit perfect. pe palul ala cu melamina iese ca naiba. pune mocheta penn elcom ca iesi mai ieftin si se curata rapid. niste incinte ca sa iasa bine perfecte iti trebuie scule. slefuitor, freza pt rotunjirea muchiilor, compresor care sa iti bage vreo 8 bari.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 3:27 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Poti sa folosesti linistit chit de cutit (sau de lemn cum spun altii) pentru a "masca" negresele. Nu stiu daca are sens sa te apuci sa le dai melamina jos. Parca vindea cineva pe forumul vecin mocheta Penn Elcom la un pret bun. Cumpara de la el si mocheteaza-le, iar in interior pune vatelina. Daca sti ca o sa le opresti ca sa le folosesti timp mai indelungat, merita sa te chinui putin ca sa dai melamina aia jos cu flexul si cu un slaif abraziv cu granulatie mare. Dar in cazul asta o sa trebuiasca sa le chituiesti complet, inainte de vopsire.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 3:30 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Vreau sa le "fac frumoase" si apoi sa scap de ele , vreau sa trec pe ceva mai potent sh. In stadiul in care sunt acum nu cred ca o sa reusesc sa le vand.Cu mocheta nu stiu daca o sa fiu in stare sa o pun bine, nu am pus niciodata si nici nu prea am la cine sa apelez sa ma ajute


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 4:41 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Iul 26, 2008 3:31 pm
Mesaje: 568
Localitate: iasi
daca vrei sa le vinzi vindele asa cum sunt ele. banii investiti nu o sai scoti. vindele pe bucati si asta e. pe cutiile alea nu scoti bani multi ca palul e ieftin. pe boxele diy nu prea da lumea bani.

_________________
mixer - yamaha mg102c, phonic xp2000b,behringer ep1500,cx2310, subwoofer c18-650el , sateliti: e10-200s+ d202ti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Mar Mar 29, 2016 5:09 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Da, da nu stiu cine se uita dupa niste boxe, nevopsite,nemochetate... Be bucati e mai greu sa le vand, mai bine le dau mai ieftin dar la pachet


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Sâm Mai 14, 2016 12:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Salut!

Am revenit, am reusit sa mochetez boxele cu ajutorul domnului @Oancea Catalin, caruia ii multumesc.

Nu am avut timp sa fac poze si dupa ce am retusat boxele, acum nu se mai vad la imbinari acele linii albe.
Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Sâm Mai 14, 2016 12:51 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 25, 2011 9:37 am
Mesaje: 535
Localitate: Targovcity
Poti sa pui o poza, doua, cu imbinarile "mascate"? Chiar si sus pe capace. Sunt curios cat schimba aspectul.

_________________
0766710585____Billy
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia oamenilor....totusi nu sunt prea sigur despre cea a universului! (Einstein)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sistem pentru sonorizari
MesajScris: Sâm Mai 14, 2016 2:34 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Noi 10, 2013 12:54 pm
Mesaje: 92
Localitate: Targoviste- Campulung Muscel
Scuzati calitatea, am bagat boxele in camera ieri si nu am apucat sa le fac poze.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România