The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 7:29 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: m- reg vauxhall astra
MesajScris: Vin Oct 10, 2008 1:09 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 01, 2008 9:56 pm
Mesaje: 21
conserved cysteines, and an insertion of comparing Figs. 3 and 4 with Figs. 7 and 8, Essential for replication in vitro
i would agree on the bad batch thing i have had some REALLY good stuff from N Carolina, and some REALLY horrible stuff from somewhere in TN Not saying that once place is better than the other, jus
Yeah the controls aren't great but what really gets me is the terrible camera work - it sometimes comes of as a 2D style game thanks to the static nature of the camera other times you lose Leon tha
passages; third, immediately act upon the information by using the action steps provided at the end of could prevent 56,000 CHD deaths annually. problems. However, losing as little as 10


Ultima oară modificat de me_75 pe Mar Sep 07, 2010 8:27 am, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 10, 2008 2:05 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
http://www.thomann.de/gb/stairville_lam ... _gx635.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 10, 2008 11:14 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 21, 2007 2:58 pm
Mesaje: 795
Localitate: Botosani (Boston-City)
sau din romania vezi la firmele astea , mivarom


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 10, 2008 2:14 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 01, 2008 9:56 pm
Mesaje: 21
Merciii :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 1:22 am 
http://www.discozone.ro/catalog/c~Halog ... 392,1.html


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 12:06 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Parakiosu2 scrie:
http://www.discozone.ro/catalog/c~Halogen-c92/Bec-120V-300W-GX-6-35-75h-3200K-392,1.html

Lol , life-time- 75 de ore :lol: :lol: Mai bine mai pui inca 10 lei si iei una cu 500 de ore lifetime 8)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 11, 2008 11:52 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 01, 2008 9:56 pm
Mesaje: 21
si aia este la thomann ? daca da te rog arata-mi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 12, 2008 12:00 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
mie mi se pare o idiotenie chestia asta cu perioada de viata a lampii

voi chiar credeti ca dupa 74 de ore 59 de minute si 59 de secunde lampa se arde instantaneu ?
cum ai grija de lampa + instalatia in care lucreaza - asa are si ea perioada de viata


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 12, 2008 12:05 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 21, 2005 12:05 am
Mesaje: 104
Localitate: Arad
Citat:
voi chiar credeti ca dupa 74 de ore 59 de minute si 59 de secunde lampa se arde instantaneu ?


Cel mai probabil, este o medie a perioadei de viata a lampii. Poate sa tina 75 de ore, la fel de bine cum poate sa tina 50 in anumite conditii, sau 100 in alte conditii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 12, 2008 12:20 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
viata unei lampi este conditionata in ffff mare parte de tensiunea de alimentare
daca e cu 5-10 V mai mare decat cea nominala - perioada de viata a lampii scade cu pana la 50 %
daca e mai mica ..... viata lampii iar creste
lampile cu halogen - cum sunt si cele in discutie - sunt foarte sensibile la aceste variatii de tensiune

un alt aspect care trebuie luat in calcul este numarul de aprinde / stingeri si totodata socurile termice
o lampa cu halogen are o temperatura de lucru de aproximativ 2400 de grade, iar la nivelul globului de sticla temperatura ajunge pana la 600 de grade
aprinderea si stingerea lampii are o variatie de temperatura enorma - timp in care proprietatile mecanice ale filemantului sunt fff proaste ..... adica daca in acel moment scuturi lampa putin - filametul se va rupe sigur

lampile folosite in scannere, moving headuri, etc ..... care lucreaza la 12, 24 V au perioada de viata mai mare pt ca agregatele in care lucreaza au sursa de alimentare bine stabilizata
cele care merg la 230 V sau legate cate 2 de 110 V in serie cum e cazul lampilor de care discutam aici - sunt dispuse la variatiile tensiunii de la retea

eu unul, pt o lunga viata la lampilor recomand ca in momentul in care se intrerupe alimentarea (finalizarea perioadei de utilizare a agregatului) ..... agregatul sa fie lasat in pozitia in care se afla cateva minute ca sa apuce lampa sa se raceasca

pana atunci .... spor la treaba !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 18, 2008 6:46 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
black_knight scrie:
viata unei lampi este conditionata in ffff mare parte de tensiunea de alimentare


lampile folosite in scannere, moving headuri, etc ..... care lucreaza la 12, 24 V au perioada de viata mai mare pt ca agregatele in care lucreaza au sursa de alimentare bine stabilizata

pana atunci .... spor la treaba !


aici te contrazic...... la scanerele 24V (alea chinezesti mai ieftine) nu ai nicidecum stabilizare pe 24V , alimentarea lampii vine direct din transformator fara nici un circuit de stabilizare (e drept ca variatia tensiunii de iesire pe traf la 24V e mai mica decat cea de 220V data de raportul de transformare dar acea tensiune de 24V nu e stabila)

probabil se folosesc astfel de lampi la tensiune mai mica datorita posibilitatii construirii unui filament mai dens pentru o sursa de lumina mai punctiforma (lucru esential in echipamentele optice)

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 19, 2008 12:08 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 15, 2006 8:52 am
Mesaje: 367
Localitate: Roman(Iasi)
as vrea sa incerc lampile cu 500H de functionare .
am un dublu derby cumparat din primavara si a functionat pana acum 2 saptamani fara probleme am inlocuit lampile cu 2 lampi omnilux 120/300W si s-au ars ambele in prima seara . apoi le-am inlocuit cu alte 2 omnilux ( de astea aveam cumparate ) si sunt foarte curios cat o sa tina .

_________________
Forget the silence !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 19, 2008 12:17 am 
Neconectat
Director General 0766332366
Director General  0766332366
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 27, 2005 7:33 pm
Mesaje: 19820
Localitate: La sediu
sigur nu ai luat ceva facaturi?

_________________
ing. Mircea Bartic
Director general

Poweraudio Romania
Drumul Tarpiului, Nr.30, Bistrita, Jud. Bistrita-Nasaud
Telefon: 0766332366
E-mail: office@poweraudio.ro
www.poweraudio.ro
facebook.com/poweraudio.romania


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 19, 2008 7:41 am 
Neconectat
User

Membru din: Sâm Iul 15, 2006 8:52 am
Mesaje: 367
Localitate: Roman(Iasi)
omnilux aduse de pe musicstore de Dl Liviu :)

_________________
Forget the silence !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 19, 2008 12:44 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mie Sep 27, 2006 9:54 am
Mesaje: 1318
Omnilux sunt din start chinezarii. Cauta lampi Philips :wink:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România