The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:56 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: HELP ME
MesajScris: Dum Oct 05, 2008 12:57 am 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 01, 2008 9:56 pm
Mesaje: 21
Am o intrebare la orice dmx se potriveste orice scanner , moving head , led par sau ar putea sa nu mearga , sa nu le recunoasca sau ceva de genu ? Daca nu atunci de unde le ghicesc care cu care se potrivesc ? SI mai am o intrebare ... Cate chestii incap la un dmx de asta http://www.thomann.de/gb/stairville_dmxmaster_i.htm fara sa execute o lumina cu alta acelasi joc de lumini ? Se poate conecta la DMX si masina de fum ?
- Apropo are cineva un stroboscop , o ciuperca sau un apollo( double derby ) de vanzare ?


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 05, 2008 12:27 pm 
Neconectat
Moderator
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 06, 2006 7:41 pm
Mesaje: 1385
Localitate: Iasi
se pot conecta la DMX tot ce are mufa DMX: stroboscop, par-uri, masini fum, etc.

_________________
===The sound must represent you===
Imagine

***Stefanev***


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 05, 2008 4:29 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
fiecare joc de lumini are niste canale prin care pot fi controlate (movingurile pot sa aiba 16, parurile 4, 5 s.a).
controleru controleaza canalele luminilor, el poate controla 192 de canale.
astfel poti pune pe acel controler 12 moving-uri sau 48 de paruri, ori poti pune lumini pana ti se umple cele 192 de canale.
are buton separat si pentru fum.
sper ca mam facut inteles :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 05, 2008 9:43 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 01, 2008 9:56 pm
Mesaje: 21
Merci mult ... ;) de mult vroiam sa stiu raspnsul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 05, 2008 10:26 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
PAR-uri poţi să pui câţi dimmeri ai. Dacă ai de exemplu o unitate de 8 dimmeri de 1000w poţi pune 8 PAR-uri de 1k. (sau 16 de 500w, etc)

Dacă ai 100 de unităţi (tot de 8 dimmeri) şi vrei să meargă pe canale independente ai nevoie de 800 de canale pentru 800 de PAR-uri.
Dar dacă vrei poţi folosi doar 8 canale DMX pentru cele 800 de paruri. Cu toate unităţile de dimmer adresate la fel. Astfel când aprinzi un canal se aprind 100 de paruri (câte unul pe unitate de dimmeri).

La fel şi la movinguri şi la toate sculele. Dacă vrei să le comanzi independent ai nevoie de 1,..4,...7...16,...21,...29, etc. canale pentru fiecare unitate. Dacă sculele de exemplu movingurile sunt de acelaşi tip, le poţi comanda pe toate odată folosind numărul de canale al unei unităţi. Poţi astfel comanda ....câte vrei. :) Dar toate care au aceeaşi adresă vor face acelaşi lucru.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 05, 2008 10:48 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
apropo 800 de paruri de 1000w inseamna inseamna 800000w? mi se pare absurd de mult. sau era doar o idee?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 05, 2008 11:08 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
...am exagerat cifrele ca să fie mai uşor de înţeles. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 05, 2008 11:22 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 01, 2008 9:56 pm
Mesaje: 21
Thx :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 08, 2008 6:42 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
Geri LX scrie:
PAR-uri poţi să pui câţi dimmeri ai. Dacă ai de exemplu o unitate de 8 dimmeri de 1000w poţi pune 8 PAR-uri de 1k. (sau 16 de 500w, etc)

Dacă ai 100 de unităţi (tot de 8 dimmeri) şi vrei să meargă pe canale independente ai nevoie de 800 de canale pentru 800 de PAR-uri.



l-ai bagat pe om in ceatza...

par poate sa fie si cu dimmer intern rgb (cu 3 dimmeri) adica are intrare dmx si nu mai tebuie dimmer

in principiu DMX 512 e o comunicatie seriala in care sunt disponibile 512 canale separate, la care fiecare canal (din alea 512) poate avea o valoare cuprinsa de la 0 la 255 (adica 256 de valori).

printr-un canal al dmx-ului se poate intelege o anumita pozitie a oglinzii pe orizontala sau pe verticala a unui scanner, o anumita forma a imaginii proiectate (globo), o anumita culoare, etc
de ex. cel mai jalnic scaner dmx are 4 canale: unul pentru pozitia x a oglinzii, altul pentru pozitia y (pan si tilt), unul pentru globo (culoare si forma) si altul pentrul controlul lampii.
la fiecare echipament dmx ar trebui sa fie precizate aceste canale si ce valori au fiecare pentru diferite stari.

la un stroboscop prin dmx se poate comanda printr-un canal frecventa, iar pe alt canal intensitatea de aprindere a lampii

la un par rgb controlezi intensitatea de aprinere a fiecarei culori (rosu, verde, albastru) prin 3 canale dmx, si durata aprinderii prin alt canal (poti sa faci stroboscop din par-uri)
sper ca nu te-am bagat mai mult in ceata

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 08, 2008 10:19 pm 
Neconectat
User

Membru din: Dum Iun 29, 2008 11:49 am
Mesaje: 98
Localitate: Timisoara
Din moment ce m-am referit la par-uri pe circuite de dimeri e evident la ce mă refeream.
Dacă vorbeam de par-uri rgb sau led ...precizam. Exemplele pe care le-am dat se aplică pe orce tip de sculă controlată prin dmx, am precizat şi asta.
Dar eu i-am dat doar un exemplu simplificat, pentru a înţelege ce şi cum. Dacă crezi că-i foloseşte faptul că o comandă pe canal DMX are valori între 0 şi 256,...foarte bine. Acum ştie mai multe lucruri... folositoare. :)
Dacă nu ar fi înţeles ceva ...ar fi întrebat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 09, 2008 10:56 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Oct 01, 2008 9:56 pm
Mesaje: 21
Nu va mai certati ca totu-i bine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România