The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 7:21 pm


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 19, 2008 7:39 pm 
Si nu are manual? :lol:


Sus
  
 


 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 7:08 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
exact asa am si eu.. un DMX si niste par-uri, exact asa :D da... sa mor daca le stiu face sa marga :))
Tamponica, se pot seta sa faca ca si stroboscopu... pe culorile par-ului (rosu,albastru,verde,alb,galben..) ? daca da... de unde fasole ? eu imi prind urechile in el :))

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 7:39 pm 
Kenwood scrie:
sa mor daca le stiu face sa marga :))


fac pariu ca in maxim 2 saptamani le vinzi, adica fci post la vanzare


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 7:50 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
pai nu, ca m-am inteles cu johny.. nestiind nici el sa le faca... nestiind nici eu, o zis ca daca nu reusesc nicicum, i le dau inapoi. Adita... prea multe crezi ca stii cum simt/gandesc eu. Pot sa iti zic ca... te cam inseli de multe ori cu ghiciotirle astea... " pun pariu" si alte chestii .

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 8:04 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mie Feb 14, 2007 9:02 pm
Mesaje: 179
Din spatele parului setezi adresa de la 1-256 - in mod binar (1010101 etc)
De pe controller alegi adresele de unde sa lucreze si de la potentiometre controlezi culorile si restu.

Gasesti pe youtube destule informatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 8:27 pm 
Neconectat
User

Membru din: Lun Ian 21, 2008 4:54 pm
Mesaje: 200
Localitate: BUCURESTI, CALARASI
stroboscopu e cu lampa, si are dmx? trebuie sa creiezi un program. deci: tii apasat 2 sec pe butonul program apoi aprinzi ledurile pe ce culori vrei si stroboscopu il dai la cate batai vrei apoi apesi add apoi scena 1 si o sa slipeasca tot dmx-ul semn ca sa salvat scena, faci asa pt toate 8 butoanele de scena si apesi iar 2 sec butonul program apoi blacklights si dai pe muzica. vezi ca bank inseamna banca in care tii tu efectele cand faci programu pt luminile care vrei le pui in prima banca si cand dai pe muzica sa fie banca in care ai salvat tu afisata. sper ca mam facut inteles :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 06, 2008 8:56 pm 
poi pana acuma tot asa ai facut :lol:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 08, 2008 6:37 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 20, 2007 7:44 pm
Mesaje: 12
Localitate: Romania
Principala problema de rezolvat este sa setezi adresele corect la PAR- uri. Pt. inceput eu zic sa incerci cu un singur PAR ca sa vezi cum functioneaza. Eu am Led PAR 64 de la Eurolite cu 5 canale, insa banuiesc ca si ale tale functioneaza la fel . Dai de primul si de ultimul switch in sus restul la 0. Ultimul canal la mine este pt. comanda DMX, al 9-lea pt. comanda la sunet, etc. Acum ai primul PAR setat sa lucreze pe canalele 1-4. Pt. al doilea PAR ridici primul, al treilea si al zece-lea switch. Acesta va lucra pe canalele 5-8. Si tot asa... Eu am 8 Led PAR 64 comandate prin interfata USB- DMX prin calculator si sunt f. multumit de ele. La nunti sunt indispensabile. Nu poti lasa oamenii in intuneric. Parerea mea este sa nu lucrezi cu ele pe muzica pt. ca iti palpaie ca instalatia de pom. Mai bine lucrezi cu programe presetate, si cu timpi diferiti de transfer, in functie de muzica. Daca vrei sa vezi ce pot sa faca uita-te aici: http://www.youtube.com/watch?v=iioNgGWQmb0


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 09, 2008 8:39 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 05, 2006 9:39 pm
Mesaje: 3829
Localitate: Zalau/Cluj Napoca
pana la urma am dibuit si eu cum se inregistreaza scenele. si cum dau sa marga dupa muzica sau sa controplez manual, prin speed schimbarea scenelor.
Dar nu stiu cum se inregisteaza chaseurile.... si... s-ar putea face asa ceva ?
http://www.youtube.com/watch?v=mqUJBF0JQ4s

_________________
VAND CUTII DE 10", CUTII DE BASI CUBO12 SI ALTE ACCESORII ! viewtopic.php?f=19&t=19164
SONORIZARI SI FOTOGRAFIERE PENTRU DIFERITE EVENIMENTE DE MICA, MEDIE SI MARE AMPLOARE.
http://www.facebook.com/FecheteIonutPhotography
Mail: fecheteionut88@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 10, 2008 5:12 pm 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 20, 2007 7:44 pm
Mesaje: 12
Localitate: Romania
E simplu de programat chase- urile. Mai intai trebuie sa ai programate scenele. Cu cat mai multe si mai variate cu atat mai bine. Daca ai programat ca lumea scenele poti sa faci orice inclusiv ceea ce e pe you tube. De exemplu la scena 1 programezi Par- ul 1 sa fie inchis si celelalte cu culoarea albastru. La scena 2 programezi Par-ul 2 sa fie inchis si celelalte pe albastru, s.a.m.d. . E doar un exemplu, insa poti sa faci orice cu multa imaginatie. Ca sa programezi chase - urile ti apasat 3 sec. butonul program, dupa ce incepe sa palpaie iti alegi un chase de ex. 1 - il apesi . pe afisaj, iti apare in dreptul chase-ului nr 1, dupa care iti alegi o scena din oricare bank doresti . Dupa aceea apesi butonul Midi/add . Repeti miscarea asta de cate ori vrei ( apesi scena, dupa care midi/add)- pana la 240 de scene. Dupa ce ai terminat, ti iarasi apasat program buton, si la final blackout. Ca sa ii dai dumul la chase apesi chase-ul dorit dupa care apesi pe butonul auto/del sau music- daca vrei pe muzica. Poti apasa si mai multe chase- uri. Atunci consola le va reda pe rand- chase 1, chase 2, etc. Ca sa stergi un chase, ti apasat chase-ul dorit, cu el apasat apesi si butonul auto/del, dupa care dai drumul la chase. E destul de munca dar dupa ce termini merita. Eu am lucrat cam o saptamana(cand am avut timp) sa programez doua moving head-uri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 01, 2008 9:54 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
Kenwood scrie:
pana la urma am dibuit si eu cum se inregistreaza scenele. http://www.youtube.com/watch?v=mqUJBF0JQ4s


eu nu reusescsa programez alte valor la o anumita scena
cand apas pe scena respectiva are tot timpul niste valori care nu le pot modifica
cum sa fac sa salvez o scena?

LATER EDIT:
am dibuit si eu cum e cu scenele, chaseurile.......
insa nu prea am imaginatie cum as putea misca un scaner.....

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 11, 2008 6:18 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
se poate edita o scena in sensul sa mai pui un scaner si sa faca si pe acesta la fel fara sa editezi din nou valorile faderelor?
adica am deja o scena programata pe un scaner si vreau sa mai adaug alt scaner

stie careva?

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 13, 2008 11:44 am 
Neconectat
User

Membru din: Mar Noi 20, 2007 7:44 pm
Mesaje: 12
Localitate: Romania
Ii dai celui de-al doilea scaner aceeasi adresa cu primul , daca vrei sa nu mai faci modificari in program. Daca vrei sa lucreze diferit fata de primul atunci trebuie sa refaci programul si sa-i dai alta adresa celui de-al doilea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 13, 2008 6:29 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 28, 2005 6:09 am
Mesaje: 252
Localitate: Iasi
pai asta cu adresa stiu..... insa face exact la fel cu primul...... nu prea ai posibilitati sa-l controlezi separat
se pare ca trebuie sa editez toate scenele, insa mai astept finante pentru a lua si un stroboscop dmx sa nu trebuiasca sa programez dmx de 7 ori...

o posibilitate de a programa mai usor pe MIDI nu este? ma refer sa cuplez la un calculator ceva....

_________________
cu respect, Doru Pricop!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România