The poweraudio Forum is managed by a team of tallented administrators that have made it their mission to offer projects, schematics, designs and their advice free of charge. By making a small donation you can aid in the further development and running costs of this community. We thank you for the support!
Forumul Poweraudio este manageriat de o echipa de administratori talentati care au misiunea de a furniza proiecte, scheme, schite si sfaturi in mod gratuit. Facand o donatie, puteti sa ajutati la dezvoltarea si acoperirea costurilor de operare si dezvoltare a acestei comunitati. Va multumim pentru ajutor!

forumpoweraudio.ro

>> Bine ati venit pe forumul Poweraudio - Cel mai mare forum PROaudio din Romania <<
Acum este Vin Apr 19, 2024 9:19 am


Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: fire machine ..... unde pot gasi....
MesajScris: Mar Feb 19, 2013 11:45 pm 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Salutare forumisti ... uitandu-ma pe net la clipuri gen : http://www.youtube.com/watch?v=t19fCG850J8
mi s-a parut foarte interesanta aceasta masina de flacari si am vrut sa imi construiesc, dar am abandonat proiectul din lipsa de materiale ....

As vrea sa cumpar si eu una sau doua masini de flacari dar nu am gasit decat niste anunturi pe siteurile din afara care nu imi sunt de folos.

Daca cineva de pe forum are o cunostiinta care are asa ceva de vanzare sau care poate aduce din afara va rog sa ma contacteze...

0726 427 384 sau pe forum :)


Sus
 Profil  
 


 Subiectul mesajului: Re: fire machine ..... unde pot gasi....
MesajScris: Mie Feb 20, 2013 12:56 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 20, 2008 2:33 pm
Mesaje: 1962
Localitate: Iashingtown
misto jucariile .... adica is de efect ..... dar sincer nu cred ca e indicat sa .... te joci cu focul

acum ceva ani, la un bal de boboci de la un liceu din iasi ... o fata a murit si alta a suferit arsuri grave dupa ce au luat foc in timpul unei probe de tras cu arcul cu sageti aprinse

eu nu cred ca e de joaca cu asa ceva, nu in medii cu materiale inflamabile in jur sau cu atat mai mult .... cu oameni

_________________
aka. adi_0l06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire machine ..... unde pot gasi....
MesajScris: Mie Feb 20, 2013 10:21 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Mar Noi 10, 2009 10:04 pm
Mesaje: 468
Localitate: Vrancea Focsani
Se mai intampla si accidente Adi , daca ai ghinionu poti muri electrocutat ca tii mana pe mixer :twisted:
Principiul de functionare a masinii de foc este simplu.... am vrut sa imi fac , tata era impotriva acestei inventii, dar eu to as fi vrut sa imi fac. dar din pacate nu am gasit piesele necesare si am abandonat proiectul .....

E fain sa ai doua destea si sa le pui in aer liber sau intr-o sala cu o inaltime mai mare :) (parerea mea)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire machine ..... unde pot gasi....
MesajScris: Mie Feb 20, 2013 11:30 am 
Neconectat
User
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 20, 2009 6:55 pm
Mesaje: 472
Localitate: Timisoara
Arata bine dar nu te juca cu asa ceva la evenimente mai mici gen nunti, botezuri, majorate ... etc.
Masinile de foc se folosesc la spectacole si la evenimente unde sunt ingradite undeva sa nu aiba acces nimeni. La o nunta nu cred ca te duci tu cu gard sa le ingradesti sa nu ajunga sa se impiedice de ele vreun betiv sau mai rau sa se gaseasca vreun "curajos" sa isi aprinda tigara la ele.
Parerea mea e ca riscul de a se intampla ceva e prea mare in raport cu beneficiile. Daca vrei efecte speciale ai o gramada de lumini, lasere sau chiar artificii din alea de interior.
O varianta mai putin periculoasa ar fi aparatele alea cu evect de flacara. E un material taiat in forma de flacara sub care e un ventilator sa il faca sa se miste si 2-3 leduri sa ii dea culoarea.
Am mai vazut iarasi ca un fel de tub din panza cu un ventilator sub si cu leduri la baza, cu control dmx care se face ce culoare vrei.
Variante ar fi multe care sa fie de efect si sa nu ai asa riscuri mari. Bani sa ai pentru astfel de efecte.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România